Zobacz Forda GT przemierzającego Drogę Atlantycką – zajrzyj też na najdalej wysunięty na północ tor wyścigowy, gdzie ustanawia nowy rekord.

  • Ford GT jest gwiazdą najnowszego odcinka fordowskiego serialu „Najpiękniejsze drogi Europy”.
  • Supersamochód przeskakuje norweskie szkiery podążając widowiskowym szlakiem Drogi Atlantyckiej.
  • W najnowszym odcinku można m.in. zobaczyć jak maszyna Forda ustanawia rekord wyścigowego toru Arctic Circle, leżącego niemal na kole polarnym.

WARSZAWA, 28 września 2017 roku – To może być idealna podróż – olśniewająca promenada położona na malowniczym wybrzeżu oceanu, a następnie zapierające dech w piersiach okrążenie wyjątkowego toru, niezbyt znanego, ale cenionego przez pasjonatów wyścigów.

Droga Atlantycka to zachwycająca trasa wiodąca wybrzeżem Norwegii, która bez wątpienia należy do „Najpiękniejszych dróg Europy” – serii filmów przygotowanych przez Forda, tym razem okraszona udziałem gwiazdy – Forda GT.

„Trzeba przejechać tę trasę, żeby uwierzyć, że coś takiego istnieje. Chyba tylko najbardziej zatwardziały cynik mógłby nie być poruszony widokami tak niewyobrażalnego piękna”, powiedział Steve Sutcliffe, znany na całym świecie dziennikarz motoryzacyjny, który opisuje każdą podróż po drogach, gdzie historia, widoki i kultura łączą się w tak istotną całość. „Przy okazji tej podróży musiałem zrewidować nasz system oceny i dodać ekstra punkt dla scenerii, która otrzymała ocenę 11/10. Bo jak jeszcze można skategoryzować trasę, na której faktycznie można zobaczyć wieloryby podczas jazdy samochodem?”

 

 

Jako droga publiczna, Atlanterhavsveien, składająca się z ciągu ośmiu mostów, łączących miasta Kårvåg i Vevang, podlega ściśle określonym ograniczeniom prędkości. By móc zatem pokazać dokładnie to, co jest w stanie zapewnić 655-konny Ford GT, ekipa wybrała się na spektakularny przejazd po mało znanym torze Arctic Circle, gdzie kierowca wyścigowy Forda Chip Ganassi i weteran Le Mans Stefan Mücke ustanowili nowy rekord okrążenia tego najbardziej na północ wysuniętego toru.

GT to niesamowicie szybki samochód cywilny, ale sposób w jaki został zaprojektowany sprawia, że może czuć się jak torowa maszyna, gdziekolwiek staną jego koła” – powiedział Mücke. „Ustanowienie nowego rekordu okrążenia to wspaniałe uczucie, ale zrobienie tego w tak pięknym otoczeniu, takim specjalnym samochodem, to jest naprawdę coś niesamowitego”.

Norweska wyprawa jest siódmym odcinkiem serii „Najpiękniejsze drogi Europy” i otrzymała ocenę 53/60 w klasyfikacji biorącej pod uwagę m.in. emocje, dostępność i przyjazność dla turystów.