Albo okulary przeciwsłoneczne, albo czytelny wyświetlacz? Technologia z myśliwców rozwiązuje problem w Fordzie Focusie

Technologia, która po raz pierwszy została opracowana dla samolotów myśliwskich, wspomaga kierowców podczas jazdy w nowym Focusie – oferującym pierwszy w Europie wyświetlacz Forda typu Head-up.

Wyświetlacz ułatwi kierowcom obserwowanie drogi, monitorując informacje, takie jak prędkość, nawigacja i znaki drogowe i prezentując je na przedniej szybie.

W przypadku niektórych istniejących systemów mogła występować pewna niedogodność – dla osób noszących  przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne, wyświetlane informacje mogły być niewidoczne. Wyświetlacz head-up Forda emituje również tę część fali świetlnych, którą okulary polaryzacyjne mogą eliminować z widma. Jednak starannie dostrojony filtr „wzmacnia” światło ulegające polaryzacji tak, by dotarło do oczu kierowcy i skutecznie rozwiązuje ten problem.

„Noszenie okularów polaryzacyjnych może znacznie poprawić widzenie kierowcy, którego oczy źle reagują na oślepiające światło, na przykład gdy woda, śnieg, a nawet asfalt odbijają światło słoneczne. Wyświetlacz Head-up, który wprowadzamy do nowego Forda Focusa, oferuje jeden z najjaśniejszych ekranów na rynku, posiada jedno z największych pól widzenia i wyświetlane dane będą czytelne dla wszystkich naszych klientów” – powiedział Glen Goold, główny inżynier projektu Forda Focusa.

W letnie wieczory samochody często stoją w korkach na wprost nisko zachodzącego słońca i tylko w samej Wielkiej Brytanii oślepienie słoneczne zidentyfikowano jako przyczynę prawie dwukrotnie większej liczby wypadków, niż opady śniegu oraz deszczu. System head-up w Fordzie gwarantuje, że kierowcy nie będą musieli mrużyć oczu i ponownie akomodować ostrości widzenia, aby zobaczyć informacje i powiadomienia, które są dla nich ważne.

Podczas gdy tradycyjne wyświetlacze head-up wykorzystują długości fal światła wibrujące równolegle do drogi, system head‑up w Focusie wzmacnia długości fal wibrujących prostopadle do drogi, dzięki czemu obraz można wyraźnie zobaczyć przez okulary polaryzacyjne. Ekran wykonany z poliwęglanu posiada wielowarstwową powłokę, która pozwala inżynierom kontrolować polaryzację, kolor, transmisję i odbicie światła oraz dostosowywać jego parametry do potrzeb systemu.

Całkowicie nowy Focus został zbudowany od podstaw, aby zapewnić najbardziej inspirujące, intuicyjne wrażenia z jazdy w segmencie samochodów rodzinnych średniej wielkości w Europie. Najszerszy wybór zaawansowanych funkcji i technologii w każdym pojeździe marki Ford zwiększa bezpieczeństwo, poprawia prowadzenie pojazdu i parkowanie, a także zapewnia większy komfort jazdy.

Więcej informacji na ten temat udziela Finn Thomasen (fthomas3@ford.com lub +441268401908)

(Niektóre okulary przeznaczone do ogólnego użytku mogą być zbyt ciemne lub nieodpowiednie do jazdy. W niektórych krajach kierowcy mogą zostać ukarani mandatem za noszenie okularów przeciwsłonecznych kategorii czwartej, które przepuszczają mniej niż 8 procent światła.)