WARSZAWA, 23 października 2017 roku – Po dwóch tygodniach wystawa „Horowitz Ford Vignale” opuściła mury warszawskiej galerii. Projekt skierowany do fanów światowej sławy fotografa oraz miłośników motoryzacji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Na ścianach galerii Rabbithole Art Room zobaczyć można było 13 prac Horowitza:
9 fotografii przedstawiających modele Forda z ekskluzywnej linii Vignale oraz 4 zdjęcia
z 1982 roku (dotąd niepublikowane w Polsce), za które 35 lat temu artysta otrzymał najważniejszą nagrodę reklamową branży motoryzacyjnej – Gold Caddy.

Oficjalne otwarcie wystawy „Horowitz Ford Vignale” miało miejsce pod koniec września
w galerii Rabbithole Art Room. Podczas wernisażu Ryszard Horowitz opowiedział o tym jak wyglądała praca nad koncepcją zdjęć.

„Zależało mi, aby odróżnić nowe zdjęcia od tych z lat 80. Wtedy, w czasach fotografii analogowej, wywoływania zdjęć w ciemni, robienia tzw. masek fotograficznych, nie mogłem pozwolić sobie na tak odważne kompozycje. Teraz mając do dyspozycji komputer chciałem stworzyć ciekawe i zdecydowanie „niekatalogowe” zdjęcia samochodów.” – powiedział Ryszard Horowitz.

Fotograf, który słynie z niezwykle oryginalnych, często mocno futurystycznych zdjęć, podkreślał:

„Postprodukcja jest bardzo skomplikowana, robienie zdjęć to w zasadzie „pestka”. Na pracę nad finalnymi fotografiami poświęciłem kilka tygodni. Moim celem było zatrzymanie jak najwięcej materiałów, które zarejestrowałem podczas sesji. Potem zaczęła się przygoda – bawienie się ciekawymi kontrastami i kompozycjami.”

Wydarzenie zgromadziło wiele osobowości świata sztuki, muzyki, teatru i filmu. Artyście jak zawsze towarzyszyła podczas wizyty w Polsce żona – Anna Bogusz.

 

Zakończona wystawa była uhonorowaniem współpracy Ryszarda Horowitza z Fordem, za którą 35 lat temu otrzymał w Detroit nagrodę Gold Caddy. Seria zdjęć, spośród których każde to dzieło sztuki nowoczesnej nie była dotąd publikowana w Polsce. Bohaterami nowych zdjęć były cztery modele z ekskluzywnej linii Vignale – Mondeo, Kuga, S-Max i Edge.

Vignale to ekskluzywna wersja modeli Forda, która cechuje się wyjątkowym designem, jakością oraz dbałością o szczegóły. Kwintesencją koncepcji Ford Vignale jest połączenie autentycznego rzemiosła z najnowszymi technologiami. Niemal tymi samymi słowami można scharakteryzować twórczość Ryszarda Horowitza.

Ryszard Horowitz to fotograf, artysta i specjalista w dziedzinie zdjęć reklamowych, prekursor cyfrowego przetwarzania fotografii. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Wymyka

się tradycyjnym podziałom na prace komercyjne i artystyczne.