16 listopada 2017 r. podczas Jubileuszowej X Gali Nagród PZWLP na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie poznaliśmy laureatów tegorocznych Nagród PZWLP, czyli jednych z najbardziej prestiżowych wyróżnień na polskim rynku flotowym. W tym roku Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów wręczył swoje nagrody już po raz dziesiąty. Podczas tegorocznej Gali organizacja po raz pierwszy w historii przyznała nagrodę dla dealera samochodów najbardziej przyjaznego branży flotowej. Do tej pory do Nagród PZWLP zgłoszono ponad 800 nominacji.

Laureaci Nagród PZWLP, uznawanych za jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień na rynku flotowym w Polsce, są wyłaniani w 2 – etapowych konkursach, na podstawie nominacji firm należących do organizacji oraz ocen przyznawanych według precyzyjnych, co roku aktualizowanych kryteriów. Laureat Nagrody Eko Flota jest wyłaniany przez jury złożone nie tylko z przedstawicieli Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, ale również Związku Polskiego Leasingu (ZPL) i Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych (SKFS). W tym roku po raz pierwszy, także w przypadku Nagrody Bezpieczna Flota, w skład jury weszli poza przedstawicielami PZWLP, również eksperci Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Nagrody PZWLP zostały przyznane po raz pierwszy w 2008 roku. Niezmiennie do dzisiaj są nimi unikalne statuetki – rzeźby, wykonane ręcznie przez artystę – rzeźbiarza Dariusza Zielińskiego.

Statuetkę „Protektor”, czyli Nagrodę PZWLP w kategorii „Najlepszy Serwis Napraw Blacharsko – Lakierniczych” otrzymał serwis LIPSKI B.S. Sp. z o.o., który na podium Nagród PZWLP stawał już w przeszłości dwukrotnie (w 2009 i 2011 roku), jednakże jako najlepszy serwis napraw mechanicznych.

Przyznana po raz pierwszy Nagroda PZWLP „Kontraktor” w kategorii „Dealer Samochodów Najbardziej Przyjazny Branży Flotowej” została wręczona firmie CARSED spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, a oprócz niej w gronie najwyżej ocenionych dealerów znalazły się firmy Toyota Bońkowscy oraz Grupa Krotoski – Cichy.

Nagroda PZWLP Eko Flota w kategorii „Flota Najbardziej Przyjazna Środowisku”, która jest przyznawana w oparciu o nominacje i oceny aż 3 organizacji branżowych – poza PZWLP także Związku Polskiego Leasingu i Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych – została w tym roku wręczona firmie Avon Cosmetics Polska Sp. z o.o. Wśród najwyżej ocenionych firm w tej kategorii znalazły się poza laureatem firmy Lyreco Polska oraz Coca – Cola HBC Polska.

Tegorocznym laureatem Nagrody PZWLP Bezpieczna Flota w kategorii „Firma Najbardziej Zaangażowana w Edukację Kierowców”, przyznawanej w drodze nominacji i ocen nie tylko PZWLP, ale od tego roku również Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, została firma Coca – Cola HBC Polska Sp. z o.o. Jej zwycięstwo w tym roku potęgował fakt, że Nagrodę PZWLP w tej kategorii firma ta zdobyła już trzeci rok z rzędu. W gronie najwyżej ocenionych przez jury konkursowe firm znalazły się ponadto firmy Phillip Morris Polska Distribution i Bank BGŻ BNP Paribas.

W tym roku PZWLP wprowadził do konkursu na swoje nagrody zasadę limitowania możliwości zwycięstwa przez tę samą firmę w jednej kategorii. Stanowiła ona, że firma, która otrzymała w okresie ostatnich 5 lat Nagrodę PZWLP w danej kategorii trzy lub więcej razy, nie mogła zostać nominowana w tym roku do wyróżnienia organizacji w tej kategorii i możliwość ta została zawieszona na 3 lata. Zasada ta obowiązywała w przypadku nagród dla najlepszych serwisów mechanicznych i blacharsko – lakierniczych oraz została wprowadzona od razu w przypadku nagrody dla dealera samochodów najbardziej przyjaznego branży flotowej, czyli Nagrody PZWLP przyznanej w tym roku po raz pierwszy. W przyszłym roku zasada limitowania możliwości zwycięstwa będzie obowiązywała już we wszystkich 5 kategoriach Nagród PZWLP. Wielokrotnym laureatom, których zasada ta będzie dotyczyć, jako wybitnym ekspertom w swojej branży, zaoferowana zostanie możliwość włączenia się w prace Rady Konsultacyjnej Kryteriów Nagród PZWLP.

Każdego roku dokładamy starań, żeby kryteria przyznawania naszych wyróżnień były aktualizowane i dostosowywane do aktualnej sytuacji w branży oraz do postępu technologicznego, co pozwala na wyłonienie laureatów w sposób maksymalnie obiektywny i rzetelny – mówi Sławomir Wontrucki, Prezes Zarządu PZWLP, Prezes LeasePlan Polska. – Aktualizacja kryteriów nagród jest co roku przeprowadzana przez zespół doświadczonych ekspertów PZWLP, a także innych organizacji. Od przyszłego roku zamierzamy do pracy nad nimi włączyć również dotychczasowych wielokrotnych laureatów naszych wyróżnień, jako wybitnych ekspertów w swojej branży, którzy wejdą w skład specjalnie powołanej do tego celu Rady Konsultacyjnej Kryteriów Nagród PZWLP. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie i wiedza tych firm wniesie dużą wartość dodaną do kryteriów przyznawania naszych nagród, a w efekcie pozwoli na wyłanianie zwycięzców w sposób jeszcze bardziej profesjonalny.

Jubileuszowa X Gala Nagród PZWLP odbyła się w wyjątkowej i atrakcyjnej scenerii Galerii Stadionu PGE Narodowy w Warszawie. Wzięli w niej udział nie tylko najważniejsi przedstawiciele 20 firm wynajmu długoterminowego, Rent a Car oraz leasingowych, skupionych aktualnie w PZWLP, ale również goście reprezentujący producentów i importerów samochodów, przedstawiciele koncernów paliwowych, firm ubezpieczeniowych czy izb handlowych w Polsce. Ponadto, wśród gości Jubileuszowej X Gali Nagród PZWLP znaleźli się także reprezentanci organizacji branżowych rynku paliwowego, motoryzacyjnego, bankowego, leasingowego, związanych z bezpieczeństwem drogowym, czy przedstawiciele instytucji publicznych. Wydarzenie uświetniła loteria wizytówkowa z nagrodami ufundowanymi przez sponsorów imprezy i firmy PZWLP, koncert zespołu Just Like Jazz oraz kolacja i bankiet. Jubileuszową X Galę Nagród PZWLP poprowadził dziennikarz i prezenter telewizyjny Damian Urbańczyk.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać okolicznościowego przemówienia prof. dr hab. inż. Marianny Jacyny, Dziekana Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, na którym 14 października bieżącego roku uruchomione zostały pierwsze w Polsce, pełnowymiarowe podyplomowe studia z zakresu finansowania i zarządzania flotami „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością”. Studia te zostały utworzone we współpracy Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów oraz Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych.

Gościnnie podczas Jubileuszowej X Gali Nagród PZWLP wręczone zostały również nagrody Eksperta Flotowego 2017, a więc unikalnego projektu – konkursu dla menadżerów flot, organizowanego od kilku lat przez magazyn branżowy „Flota”. Ekspertem Flotowym w 2017 roku, zdobywając pierwszą nagrodę, został Sylwester Kulesza z firmy Cartrack Polska Sp. z o.o. Na drugiej pozycji uplasował się Mateusz Zaleśny z firmy Viacon Sp. z o.o., a miejsce trzecie zajął Adam Stańczak z firmy SII Sp. z o.o.